Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz kılınacak yerin ve üzerinin temiz olmasına dikkat edilir.

Abdest alınıp, kıbleye dönülür. Hangi namazı kılınıyorsa ona niyet edilir.

Şimdi sabah namazının sünneti için niyet edelim:.

“Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya”

Tekbir

Erkekler : Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin içi kıbleye dönük, başparmak kulak yumuşağına değiyor.İki ayak birbirine parelelel, ayaklar arasında 4 parmak sığacak kadar mesafe var. Allahu Ekber denilir.

Hanımlar : Hanımlar tekbir alırken ellerimizi omuz hizalarına kadar kaldırır. Ayaklar az açık. Vücudumuz diktir. Eller göğüs üstünde, gözler secdeye bakar durumdadır. Allahu Ekber denilir.

Kıyam

Eller bağlandıktan sonra “Sübhaneke” (Sübhaanekellahümme ve bihamdik, Ve tebâara kesmük ve teaalâaa ceddük, Velâailahe gayrük) okunur.

Sonra Euzu Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerife okunur. Sonunda “Amin” denir. Peşinden kısa bir süre okunur. Eller yana salınarak “Allahu Ekber” denerek ruküa eğilinir.

Erkekler: Gözler secde yerine bakıyor. Eller göbek altına bağlanmış vaziyette. Sağ elin küçük parmağıyla başparmak, sol elin bileğini halka gibi kavramış şekilde. İki ayak arası 4 parmak kadar açık ve birbirine parelel.

Hanımlar: Gözler secdeye bakar. Eller göğüsler üzerine bağlanır. Sağ el sol el üzerindedir. İki el beraberce göğüs üzerine konur. Ayaklar az açık, vücudumuz diktir.

Rükû

Rükuda üç kere “Sübhane rabiye’l azıym” denir. “Semiallahü limen hamideh” ve “Rabbena lekel hamd” diyerek doğrulunur. Peşinden “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır.Erkekler: Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada, sırt düz vaziyette ve yere parelel durumda. Bacak ve kollar gergin. Parmaklar açık, sıkıca diz kapaklarını kavramış durumda.

Hanımlar: Gözler ayak ucuna bakıyor.Ayaklar az açık. Baş sırt hizasına gelmeyecek kadar az eğik. Dizler ve dirsekler hafif bükük. Eller dizlerin üzerinde.

Secde

“Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa“Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir.“Allahu Ekber” diyerek secdeden kalkılır, dizler üstünde kısa bir müddet durulur. “Allahu Ekber” deyip secdeye tekrar varılır. Yine secdede üç defa“Sübhane rabbiye’l âlâ” denilir. “Allahu Ekber” diyerek ikinci rekata kalkılır.

 

Erkekler: Baş iki el arasında. Alın ve burun yere değiyor. Parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değmiyor ve vücuda yapışık değil. Karın oyluklardan ayrı. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik.

Hanımlar: Alın ve burun yere değiyor. Baş iki el arasında, parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değiyor ve vücuda yapışık, oyluklar da karna bitişik durumda. Ayakların üstü yere gelmiş şekilde ve her iki ayak sağa yatık.

İkinci Rekat

İkinci rekat birinci rekat’a benzer, ancak yalnız Besmele çekilir ve Fatiha-i Şerife okunur. Sonunda “Amin” denir. Peşinden kısa bir süre okunur. Daha sonra önceki gibi rukü ve secdeler yapılır. İkinci secdeden sonra “Allahu Ekber” denilerek oturulur.

Ka’de – Oturuş

Bu oturuşta “Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena” duaları okunur.

 

Erkekler:Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük.

Hanımlar: Son oturuşta, eller dizler üstünde serbest. Ayakların her ikisi de sağa çıkarılmış. Ayaklar üzerine değil, yere oturulur. Gözler dizlere bakmakta.

Selam


Dualardan sonra, önce sağa sonra sola dönülerek
“Es-selâmü aleykum ve rahmetüllah” denir. Namaz tamamlanmış olur.

 

Erkekler: Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş önce sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor, sonra sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

Hanımlar: Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde.Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette Baş önce sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor, sonra sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-adCTlt-wQI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yD9PvVmZ2vQ[/youtube]

Check Also

Soru ve Cevaplarla Bilmemiz Gereken Bilgiler

Müslümanmısın? Elhamdülillah Müslümanım. Müslümanım demenin manası nedir? Allah’ı bir bilmek, Kur’an-ı Kerim’i ve Muhammed Aleyhisselam’ı …